١٣٩٩/١١/١٧

آغاز ماه بندگی خدا ماه رجب + صوت ماه رجب

آغاز ماه بندگی خدا ماه رجب با ولادت یکی از امامان عزیز همراه شده است . در زیر گذری بر زندگی این امام و همچنین این ماه عزیز و بندگی خداوند داریم . 

ماه رجب هفتمین ماه از ماه‌های قمری، ماهی بسیار شریف و از ماه‌های حرام است. رجب نام نهری است در بهشت که از عسل شیرین‌‌تر و از شیر سفیدتر است و هر کس در این ماه روزه دارد، از آن نهر آب می‌نوشد. به ماه رجب رحب الأصب یعنی ماه ریزش رحمت خداوند بر مردم نیز می‌‌گویند.

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «ماه رجب برای امت من «ماه استغفار» است. ماه رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است. کسی که یک روز از ماه رجب را روزه گیرد، مستوجب خشنودی خداوند گردد غضب الهی از او دور می‌‌گردد و دری از درهای جهنم به روی او بسته می‌‌شود».

در حدیث دیگری آمده است که هر کس سه روز آن را روزه دارد بهشت بر او واجب گردد. در ماه رجب دعاها و اعمال خاصی وارد است که مهمترین آن‌ها «اعمال ایام البیض» (13 تا 15 ماه) و اعمال ام‌داوود و برنامه اعتکاف است. این اعمال در کتاب شریف مفاتیح الجنان محدث قمی گردآوری شده است.

جهت دانلود | دعای ماه رجب اعتکاف کانون فرهنگی رهپویان وصال شیراز | با صدای استاد حسام قانع بر روی لینک زیر کلیک نمایید 

برای دانلود صوت روی عنوان "دانلود صوت" کلیک راست کرده سپس گزینه Save Target As و یا Save Link As را انتخاب نمایید.

 

متن دعای ماه رجب : 

بسم الله الرحمن الرحیم

دعای ماه رجب

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ
به نام خداى بخشاینده مهربان

یا مَنْ اَرْجُوهُ لِكُلِّ خَیْرٍ وَ آمَنُ سَخَطَهُ
اى كه براى هر خیرى به او امید دارم و از خشمش

عِنْدَ كُلِّ شَرٍّ یا مَنْ یُعْطِى الْكَثیرَ بِالْقَلیلِ یا مَنْ یُعْطى مَنْ سَئَلَهُ یا
در هر شرى ایمنى جویم اى كه مى دهد (عطاى ) بسیار در برابر (طاعت ) اندك اى كه عطا كنى به هركه از تو خواهد اى

مَنْ یُعْطى مَنْ لَمْ یَسْئَلْهُ وَمَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ تَحَنُّناً مِنْهُ وَرَحْمَةً اَعْطِنى
كه عطا كنى به كسى كه از تو نخواهد و نه تو را بشناسد از روى نعمت بخشى و مهرورزى عطا كن به من

بِمَسْئَلَتى اِیّاكَ جَمیعَ خَیْرِ الدُّنْیا وَجَمیعَ خَیْرِ الاْخِرَةِ وَاصْرِفْ عَنّى
به خاطر درخواستى كه از تو كردم همه خوبى دنیا و همه خوبى و خیر آخرت را و بگردان از من

بِمَسْئَلَتى اِیّاكَ جَمیعَ شَرِّ الدُّنْیا وَشَرِّ الاْخِرَةِ فَاِنَّهُ غَیْرُ مَنْقُوصٍ ما اَعْطَیْتَ
به خاطر همان درخواستى كه از تو كردم همه شر دنیا و شر آخرت را زیرا آنچه تو دهى چیزى كم ندارد (یا كم نیاید) و

وَ زِِدْنى مِنْ فَضْلِكَ یا كَریمُ
بیفزا بر من از فضلت اى بزرگوار

یا ذَاالْجَلالِ وَالاِْكْرامِ یا ذَاالنَّعْماَّءِ
اى صاحب جلالت و بزرگوارى اى صاحب نعمت

 

وَالْجُودِ یا ذَاالْمَنِّ وَالطَّوْلِ حَرِّمْ شَیْبَتى عَلَى النّار.ِ
و جود اى صاحب بخشش و عطا، حرام كن محاسنم را بر آتش دوزخ.

جهت مشاهده سایر مطالب این ماه بر روی این  لینک کلیک نمایید . 

روز اول ماه رجب ولادت امام محمد باقر(علیه السلام) گرامى باد.

ولادت

امام محمد باقر(علیه السلام) در روز اول رجب سال 57 هجرى در مدینه منوّره دیده به جهان گشود، و بار دیگر خورشیدى در آسمان امامت و ولایت طالع گردید.

نام و كنیه:

نام آن حضرت «محمّد» و كنیه آن بزرگوار «أبا جعفر» بود، و از طرف رسول گرامى اسلام ملقب به «باقر» شده بود، و در بین مردم معروف به «باقر العلوم» گشته بود، به معنى شكافنده علوم، و علت هم آن بود كه در زمان آن حضرت زمینه مساعدى براى نشر علوم و معارف اسلامى پدیدار شد كه تا زمان امامت فرزند بزرگوارشان یعنى امام صادق(علیه السلام) امتداد یافت، و بیشتر روایاتى كه در دست است از این دو امام بزرگوار است، و در زمان ایشان بود كه عده زیادى از محضرشان استفاده كرده و معارف اسلام و علوم آل محمد(صلى الله علیه وآله) را در سر تا سر دنیاى اسلام منتشر كردند.

پدر و مادر

پدر بزرگوار امام محمد باقر(علیه السلام) حضرت امام زین العابدین و سید الساجدین على بن الحسین(علیه السلام)، و مادر مكرمه آن حضرت دختر امام مجتبى(علیه السلام) به نام «ام عبدالله» و از این جهت آن حضرت از پدر و مادر منتسب به خاندان گرامى رسول اكرم(صلى الله علیه وآله) بودند.

گوشه اى از فضایل و مناقب آن حضرت:

حضرت امام محمّد باقر(علیه السلام) از میان برادران خویش جانشین پدرش على بن الحسین(علیهما السلام) و وصىّ و امام پس از او بود، و در فضیلت، و دانش، و زهد و بزرگوارى بر همگان برترى داشت. مرحوم مفید در این باره مى نویسد: از همه برادران در میان شیعه و سنّى نامش بلندتر و در قدر و مرتبه بزرگ تر بود، و از هیچ یك از فرزندان امام حسن و امام حسین(علیهما السلام) آن اندازه از علم دین و آثار و روایات و علوم قرآن و فنون مختلف آشكار نشد كه از آن حضرت به ظهور پیوست، و بازماندگان از صحابه رسول خدا(ص) و بزرگان از تابعان و رؤساى فقهاى مسلمین همگى معالم دین و احكام را از این بزرگوار روایت كرده اند، و در فضل و دانش سرآمد دانشمندان و ضرب المثل همگان بود، و در وصف علم و دانش او شعرا و نویسندگان اشعارى سروده و قلم فرسایى ها كرده اند.

كلامى از امام باقر(ع)

در این مقاله كوتاه را با دو حدیث از امام باقر(ع) به پایان مى بریم.

  1. آن حضرت از پدرانش از رسول خدا(ص) روایت كرد كه آن حضرت فرمود: سخت ترین كارها سه چیز است. اوّل: مواسات برادران دینى در مال، دوّم: آنكه در برخورد با مردم جانب انصاف را داشته باشى، سوم: یاد خداوند در هر حال.

 

2. حسن بن صالح مى گوید: از امام محمّد باقر(ع) شنیدم كه فرمود: آمیخته نشده است چیزى به چیز دیگر كه بهتر از آمیخته شدن حلم و بردبارى به علم و دانش باشد.

نظرات